Trieste Science+Fiction Festival 2018

Edizione 18 | 30 ottobre – 4 novembre 2018

Neon

Await Further Instructions /Johnny Kevorkian
The Dark /Justin P. Lange, Klemens Hufnagl
Ederlezi Rising /Lazar Bodroža
Freaks /Zach Lipovsky, Adam Stein
His Master’s Voice /Gyorgy Palfi
Jonathan /Bill Oliver
Man Divided /Max Kestner
The Night Eats the World/Dominique Rocher
Peripheral/Paul Hyett
Solis/Carl Strathie
The Year of the Plague/Carlos Martin Ferrera

Neon – Out of Competition

Elizabeth Harvest /Sebastián Gutiérrez
The Field Guide to Evil /Ashim Ahluwalia, Can Evrenol, Severin Fiala & Veronika Franz, Katrin Gebbe, Calvin Reeder, Agnieszka Smoczyńska, Peter Strickland, Yannis Veslemes
First Man /Damien Chazelle
Future World /James Franco, Bruce Thierry Cheung
Laika /Aurel Klimt
Lajko – Gipsy in Space /Balázs Lengyel
Overlord /Julius Avery
Prospect /Zeek Earl, Chris Caldwell
Terrified /Demián Rugna
The Witch: Part 1. The Subversion /Park Hoon-jung

European Fantastic Shorts – Méliès d’argent competition

Attack of the Cyber Octopuses /Nicola Piovesan
The Delivery [Livraison]/Steeve Calvo
Good Morning World /Alexander Weber
I Am the Doorway /Simon Pearce
Ipdentical /Marco Huertas
The Last Well [Posljednji Bunar] /Filip Filković Philatz
Pulsar /Aurora Fearnley
Rain Catcher /Michele Fiascaris
The Restrictor [Kontrolløren] /Jade Harem Aksnes
Scenario /To Guys
Stigma [Estigma]/David Velduque
Then & Now/Antonino Torrisi, Giulia Tata
Thunder From a Clear Sky /Yohan Faure
Two Puddles /Timothy Keeling
UI — Soon We Will All Be One /Johannes Mucke, Patrick Sturm

Fantastic Shorts – Out of Competition

Ad Infinitum [Sonsuz] /Murat Çetinkaya
Andromeda /Emily Limyun Dean
Breaker /Philippe McKie
CC /Kailey Spear, Sam Spear
The Crossing [Oorgang] /Jaak Erasmus
Hello, Rain /C.J. “Fiery” Obasi
Let Them Die Like Lovers /Jesse Atlas
The Morphable Man /Jonathan Ostos Yaber
Mr Memento /Chris Heck
Niggun /Yoni Salmon
Paleonaut /Eric McEver
Revenu [Back from It] /Eric Piccoli
Tick /Ashlea Wessel
The Update [Yom Haidkunim] /Mor Hanay

Spazio Italia

Go Home — A casa loro /Luna Gualano
La voce del lupo /Alberto Gelpi
You Die. Scarichi l’app, poi muori /Alessandro Antonaci, Stefano Mandalà, Daniel Lascar

Spazio Corto

As the Sun Rises/Giordano Toreti
Cavernicolo /Alessandro Berteri
Cras /Maurizio Squillari
The Essence of Everything /Daniele Barbiero
Herd /Mattia Temponi
In principio /Daniele Nicolosi
Mise en abyme /Edoardo Smerilli
Moths to Flame / Luca Jankovic, Marco Pellegrino
N.L.A./Giordano Toreti
Rain /Alessandro Spallino
Uccia /Elena Starace, Marco Renda
L’uomo proibito /Tiziano Russo

Classix

Barbarella /Roger Vadim
Frankenstein /James Whale
Stalker /Andrej Arsen’evič Tarkovskij
Starcrash/Luigi Cozzi (Lewis Coates)
A Trip To Mars/Holger-Madsen
Westworld/Michael Crichton
Zeder/Pupi Avati

Premio Urania d’argento: Douglas Trumbull

2001: A Space Odyssey/Stanley Kubrick
Silent Running/Douglas Trumbull
Trumbull Land/Grégory Wallet

Futurologia

Calling All Earthlings/Jonathan Berman
Conversazioni Atomiche/Felice Farina
More Human Than Human/Tommy Pallotta, Femke Wolting
Genesis 2.0/Christian Frei, Maxim Arbugaev

Extra

Folklore S01E03: Nobody/Eric Khoo

To the Stars

Blue Moon/Andrea Moneta
Corky/Ty Primosch
Cyberhive/Ruth Marsh
Daisy Belle/William Wall
La Noria/Carlos Baena
Nova/Wenhwa Ts’ao
Two Balloons/Mark Smith